על הפסטיבל 2017

על הפסטיבל

פסטיבל בת -ים חוגג עשרים

פסטיבל בת-ים הבינלאומי לתיאטרון ואמנות רחוב הוא מהאירועים המובילים בארץ ליצירה תרבותית במרחב הציבורי. הפסטיבל, שעשה את צעדיו הראשונים בסוף שנות ה-90 של המאה שעברה, חוגג הקיץ עשרים להיווסדו, עשרים שנים בהן הוא סלל את דרכו ומיצב את עצמו כפסטיבל המוביל את העשייה של אמנות הרחוב בארץ. העשייה האמנותית העשירה של הפסטיבל הכוללת מופעים, מיצגים ואירועי רחוב הפכה את הפסטיבל מאירוע מקומי וצנוע לאירוע בינלאומי שיעלה השנה כ-40 מופעים מתוכם 6 מופעים מצרפת, איטליה, ספרד וגרמניה, ו-13 מופעים ומיצגים ישראליים שפותחו במסגרת הפסטיבל ויעלו בבכורה עולמית! השנה משתתפים בפסטיבל למעלה מ-150 אמנים, מה שהופך את הפסטיבל ואת טיילת בת-ים לזירת התרחשות אמנותית מרכזית ושוקקת.

חוזרים הביתה

בשנים האחרונות היווה פסטיבל בת-ים קרש קפיצה להפקות שנוצרו במסגרתו ורבות מהן זכו בפרסים והשתתפו בפסטיבלים ברחבי הארץ והעולם. לרגל שנתו העשרים יארח הפסטיבל כמה מהפקות אלה כמו "אבנים" של קבוצת אורתו-דה שהועלתה בבכורה בגרסת 17 דקות בפסטיבל בת-ים לתיאטרון רחוב 2005 וזכתה במקום הראשון. מאז הוצגה "אבנים" כ-700 פעם בלמעלה משלושים מדינות שונות וזכתה בעשרה פרסים בינלאומיים.
הפקות חוזרות נוספות שישתתפו בפסטיבל: "קרקס החנונים" שהועלתה בשנת 2013 בפסטיבל ורצה עד היום
"השכונה" של מיכל סבירוני זוכת הפסטיבל ב- 2009 ו"פיקוח אירוני" שעלתה ב-2015.

חתול רחוב

עוד תתקיים השנה לראשונה בפסטיבל תחרות "חתול רחוב" של מופעי יחיד. מתוך עשרה "חתולים" תיבחר על-ידי אורחי הכבוד של הפסטיבל עבודה אחת. העבודה הנבחרת תזכה את יוצריה בטיסה ושהות בפסטיבל טרגה בספרד.

אורחי הכבוד שלנו השנה הם:

המנהל האמנותי של פסטיבל אמנות הרחוב המוביל באירופה – פסטיבל טרגה Jordi Durani Roldós

והמנהל האמנותי של פסטיבל אימג'ינריוס בפורטוגל, Bruno Costa.

לעמוד התחרות

פסטיבל בת-ים מארח

עוד לרגל חגיגות העשרים מתקיימים 13 שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים מרחבי הארץ ומוסדות תרבות מקומיים מבת-ים ומערים נוספות. בין הגופים המשתתפים: מרכז כלים בבת-ים, הבסקולה בת"א, ביה"ס החזותי ירושלים, האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, המכללה למינהל, HIT המכון הטכנולוגי חולון, תיאטרון נוצר בבת-ים, מכללת ספיר, תרבוטק בת ים ועוד.

פסט'פקטורי – מתחם האמנים בקהילה 

במהלך שלושת השנים האחרונות פיתח מנהלו האמנותי של הפסטיבל את מתחם האומנים פסט'פקטורי בתוך שכונותיה של העיר בת-ים במטרה לקשור בין העשייה האמנותית של הפסטיבל לבין העיר ותושביה. הפסט'פקטורי הזמין אמנים מתחומים שונים לשהות אומן במתחם, במהלכה פיתחו היוצרים עבודות במרחב הציבורי או עם הקהילה בבת-ים, שחלקן עולות בפסטיבל.

לוגו החצי חתול של הפסטפקטורי

הפסטיבל מתקיים ביוזמתה ובמימונה העיקרי של העיר בת-ים, שעם השנים לוקחת תפקיד מרכזי בקידום האמנות בארץ בשורה של פעולות ותמיכה במוסדות מובילים כמו: פסט'פקטורי, מרכז כלים, מוזיאון בת-ים, לצאת מהקופסה, תיאטרון נוצר, חג המחזמר ועוד.

הפסטיבל נתמך ע"י מנהל תרבות ומפעל הפיס את הפקת הפסטיבל מבצעת חברת ארטלינק בניהולו של גלעד ברנע.

בין חברי הוועדה האמנותית נמנים עמית דרורי – המנהל הנכנס של הזירה הבינתחומית, מאיה ערד יסעור – מחזאית ודרמטורגית ויוגי דקל – אמן ויוצר קרקס. יועץ אמנותי חתול רחוב: דויד דוש בראשי מאומני הרחוב המובילים.

מנהלו האמנותי של הפסטיבל בשלושת השנים האחרונות הוא אמיתי יעיש בן אוזיליו – שחקן, במאי ויוצר בין תחומי:  "המטרה של הפסטיבל מבחינתי היא להפוך  את המרחב הציבורי למרחב של חוויה אמנותית רחבת היקף, שמזמינה את הקהל המזדמן למסע בלתי פוסק בין סוגי מופעים ז'אנרים ואירועים שונים, שמקלפים את המציאות היומיומית ומציפים את חדוות היצירה והתענוג בהתבוננות בנפש האדם."

אירועי הפסטיבל מתרכזים בטיילת בת ים בחוף הריביירה. בימי הפסטיבל תיפתח לראשונה הטיילת החדשה והמיוחדת של העיר שמחברת  את קו החוף מבת ים לראשל"צ.

 

המופעים מתאימים לכל המשפחה, הם יחלו מהשעה 20:00 עד 23:30 ובמוצ"ש מהשעה 20:30-24:00

כל המופעים בפסטיבל הם ללא תשלום.

 

דבר המנהל האמנותי

 

תמונה בשחור לבן של המנהל האמנותי מביט למצלמה

צילום: דודי דיין

שלושה מרכיבים לקחתי על עצמי לחבר יחד.
פסטיבל – שמציג עושר של מופעים שהם מיטב העשייה של הרחוב בארץ ובעולם.
אמנות – נגישה וחוויתית. מפגש בלתי אמצעי בין אמנות לקהל, מחוץ לאולמות ולגלריות, מפגש שנותן לצופה המזדמן להרגיש, לחוות ולהתקרב אל יצירת האמנות.
רחוב – המרחב הפיזי בו נפגשים אנשים מכל התרבויות, הדתות והמינים לחוויות משותפות.מפגש המדגיש את השייכות של כולם למרחב הציבורי ואת המרחב הציבורי לכולם.

דווקא בימים אלו בהם החברה שלנו מתמודדת עם חוסר הקשבה, התבדלות, רתיעה מהאחר והשונה, לכן דווקא השנה, יותר מתמיד, אני שואף לקיים פסטיבל מחבר: בין הפרטי לחברתי, בין האינטימי לציבורי, בין אמנות לבידור.
מופעי ענק מרהיבים בצד עבודות שקטות ועדינות, חגיגה של הומור יחד עם מיצגים ופרויקטים חברתיים.
קבוצות כמו קברט טוטאל ותיאטרון אספלט שמעלות את העושר התרבותי הייחודי שלנו בארץ, מול הפקות אישיות כמו "? Shall we fall" ו"טובה דיה" שמזמינות התבוננות באינדיבידואל, בנפש האדם על הפחדים, והכמיהה לחופש.
כולי תקווה שאנרגיית החיבור הזו תציף את כולנו לחוויה ייחודית בפסטיבל אמנות רחוב ה-20 של העיר בת ים.

אמיתי יעיש בן-אוזיליו
מנהל אמנותי

פסטיבל בת-ים הבינלאומי לתאטרון ואמנות רחוב

 

 

פעולות מיוחדות ביוזמת הפסטיבל

פרוייקט חלון מקומי – המכללה למנהל

חלונות ראווה זמניים בעיר מציגים למכירה פריטים של יוצרים מקומיים אותם ניתן לרכוש באמצעות סריקה של QR קוד המופיע על גבי המוצר. המיזם מבוסס על פלטפורמה מסחרית המשלבת בין חנות פיזית לבין חנות דיגיטלית. מטרת המיזם לתמוך ביוצרים עצמאיים ומיקרו עסקים מקומיים. המודל המסחרי תומך בכלכלה שיתופית מקומית בה תושבים מקיימים מסחר זה עם זה, מעודד תוצרת עצמית מקומית ומחזק את קשרי הקהילה בעיר.
הפיילוט הראשוני שמתוכנן בבת- ים יעלה במסגרת הפסטיבל ויוצע בעתיד גם לערים אחרות

פרויקט הגמר של המסלול לתקשורת חזותית במרחב, בבית-הספר לעיצוב וחדשנות של המכללה למנהל בהנחייתם של ראש המסלול, המעצבת אפרת ידיד בן עזרא והמעצב איל זקין עסק השנה בהשפעה של תקשורת בין תושבים ותרומתה לאיכות החיים בעיר. שאלנו את עצמנו 'האם העיר ממצה את הפוטנציאל של המשאב המשמעותי ביותר שלה – התושבים?'
תקשורת בין תושבים יכולה להגדיל את ההשפעה שלהם על החלטות עירוניות, ליצור קהילות המקדמות עניין משותף, לעודד ערבות הדדית בין שכנים, לאפשר שיתופיות והתנדבות ולייצר ידע משותף. ערים רבות רוצות למתג את עצמן "כערים חכמות", אולם אין כיום הגדרה אחידה וברורה למושג. האם ניהול מושכל ויעיל של המערכות העירוניות הוא המאפיין המרכזי של עיר חכמה? יחד עם עיריית בת-ים בחנו את הנושא של עיר חברתית חכמה; עיר שמייצרת מרחבים, פלטפורמות והזדמנויות לתקשורת ומפגש בין תושבים, מתוך הכרה בערך של ידע קולקטיבי והכוח של תושבים לעשות למען תושבים.
במסגרת סיעור מוחות משותף של העירייה והאקדמיה נבחרו מספר אתרים, אתגרים והזדמנויות בעיר אשר נמצאו רלוונטיים לסוגיות הללו ומזמינים התערבות עיצובית או יזמית.

לוגו מכללה למנהל - איכת גבוהה

על המסלול לתקשורת חזותית במרחב:
תכנית לימודים ייחודית לתואר ראשון בעיצוב רב-תחומי המשלבת בין עיצוב מרחב ותקשורת חזותית (עיצוב גרפי). בית הספר לעיצוב וחדשנות פיתח את המסלול לתקשורת חזותית במרחב כמענה לשינויים ומגמות שזיהה בעולם העיצוב. אחת המגמות האלו היא שפרויקטים מסחריים וציבוריים זקוקים לשירותי עיצוב במספר תחומים במקביל: מיתוג, תכנון ועיצוב מרחב, דיגיטל, אריזה ועוד. עובדה זו יצרה בשוק דרישה גבוהה למעצבים רב-תחומיים שיוכלו לתת מענה הוליסטי לפרויקט.

מנחה: אפרת ידיד בן עזרא / עוזר הוראה: איל זקין

 

פרויקט זבל חופים XL – המכון הטכנולוגי חולון – Pop-Up City
שיתוף פעולה ראשון בין פסטיבל בת-ים והמכון הטכנולוגי חולון. במסגרת שיתוף הפעולה המעבדה לעירוניות של התואר השני בעיצוב משולב תציג פעולות עיצוביות תחת הכותרת ״Pop-Up City" – עיר זמנית.
הפרויקטים שנוצרו במיוחד לפסטיבל בוחנים אפשרויות של אלמנטים אורבניים הצצים בעיר כתוצאה ממצבים זמניים ואירועים במרחב כמו פסטיבלים עירוניים.

מנחים: איתן ברטל וסיגל ברניר / מנחים נוספים: בילו בליך ויוני עמית

HIT

שילוב סטודנטים בתפקידי ההפקה בפסטיבל -המחלקה לתרבות-הפקה ויצירה מכללת ספיר

התואר הראשון היחיד בארץ המכשיר את אנשי התרבות של המחר. התואר משלב לימודים עיונים ומעשיים כאשר אחד מפרויקטי הלימודים המעשיים הינו התמחות במוסדות תרבות מובילים. במסגרת ההתמחות משתלבים הסטודנטים של התכנית בתפקידי הפקה בפסטיבל.

תכנית B.A בתרבות- יצירה והפקה משלבת ידע אקדמי מעמיק בתחום לימודי התרבות (Cultural Studies) יחד עם התנסות מעשית ביצירה, ניהול והפקה בזירות התרבות השונות.

במקביל ללימודים העיוניים מתמחים הסטודנטים באחד משני מסלולים מעשיים:

מסלול ניהול תרבות (Cultural Management) ומסלול עריכה וכתיבה.

בתואר זה ניתן דגש רב על לימודים מעשיים כשאחת הדרכים היא ההתמחות – במסגרתה נשלחים סטודנטים מצטיינים למוסדות  התרבות המובילים בארץ. במוסדות אלו הם מקבלים לווי מקצועי, מלמד והכשרה בשטח.

לאתר

עמדות מודיעין ניידות מאוישות על ידי אנשים עם מוגבלויות בכסאות גלגלים

הפסטיבל ממשיך את המסורת שהחלה בשנת 2015, ומצרף לשורותיו אנשים בעלי מוגבלויות תושבי בת-ים על כסאות גלגלים ממונעים, אשר מאיישים עמדות מודיעין ניידות ומסתובבים בכל שטח הפסטיבל לעזור ולהנחות את קהל האלפים.

הפרויקט הוא שיתוף פעולה של הפסטיבל ושל עמותת "כן אנחנו יכולים", והוא חלק מחזון הפסטיבל לשיתוף פעולה רחב ושילוב הקהילה בפעילותו.

לאתר העמותה : http://www.wecan.org.il/

לוגו עמותת כן אנחנו יכולים

שיתוף פעולה עם גרעין אנ"ת (אמנות נותנת תרומה)

גרעין אנ"ת (אמנות נותנת תרומה) סיוע לאמנים ולצוות האמנותי
מסלול שנת שירות בתנועת הצופים, הפועל כיום במרחב הכנרת לחינוך ועשייה חברתית דרך אמנות. בוגרי שנת השירות מצטרפים לקהילת אנ"ת – רשת של אמנים חברתיים העוסקים בחינוך, אמנות, חברה והקשר ביניהן.

לאתר :www.zofim.org.il

לוגו אנ"ת - אמנות נותנת תרומה

 

 

 

הצוות
מנהל אמנותי

אמיתי יעיש בן – אוזיליו

ועדה אמנותית

עמית דרורי

ועדה אמנותית

יוגי דקל

ועדה אמנותית

מאיה ערד יסעור

מפיק

גלעד ברנע

מנהלת פרוייקטים ואירועים

דורית הראבן

מפיק טכני

ארי רמז

מפיק בפועל

גדי שעיו

מתאמת הפקה

זוהר בן שטרית

עוזרים למנהל האמנותי

חפציבה שועלי, נתן סקופ

ניהול מטה

גל פילו

שיווק

יובל גורן

ליווי אמני חו"ל

ענבל בן חיים, שירה לבל

עיצוב גרפי

RE-LEVANT DESIGN

יחסי ציבור

עמליה אייל ואלינור גליקמן

ניהול ניו מדיה

רוית חבקוק וטל דניאל

הפסטיבל מודה למשרד התרבות והספורט, למועצת הפיס לתרבות ואמנות ולהנהלת פרוייקט פארק הים

תודה לעיריית בת-ים על כל מנהליה, אגפיה ועובדיה, ולחברת חוף בת-ים לפיתוח ויזמות בע"מ.